Polityka prywatności

Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Spirularin® HS Creme a leki z acyklowirem! Wyniki badań* wśród poddających się zabiegowi makijażu permanentnego ust (PMU)

Spirularin HS vs Acyklowir

Ciekawostka: Czy wiesz, że popularna opryszczka zwykle przebiega dwuetapowo? I etap to infekcja wirusowa powodowana przez wirusa Herpes Simplex. Typowe objawy odrętwienie i świąd pojawiające się w miejscu infekcji. II etap to pojawienie się typowych pęcherzyków. Z czasem pękają i w ich miejsce pojawiają się uciążliwe i bolesne strupki. To etap wtórna infekcja bakteryjna powodowana przez gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus).

Spirularin® HS Creme z substancją czynną Spiralin® z mikroalgi skuteczną alternatywą w profilaktyce przeciwwirusowej

Środowiska morskie zawierają mnóstwo wirusów i mikroorganizmów. Spirulina Platensis w ciągu milionów lat ewolucji wykształciła strategie obrony przeciwwirusowej i -bakteryjnej. Ostatnio coraz większą uwagę przykuwają naturalne cząsteczki przeciwwirusowe, jako potencjalne źródło nowych metod leczenia. Niemniej, to do tej pory przekonujące strategie medycznego zastosowania morskich polisacharydów w leczeniu ludzkich infekcji wirusowych były rzadkością. Tym bardziej na uwagę zasługują 20-letnie badania setek różnych gatunków alg prowadzone przez firmę Ocean Pharma GmbH wraz z Kliniką Dermatologiczną w Hamburgu. Rezultatem tych badań jest chroniona patentem substancja aktywna o nazwie Spiralin®. W jej skład wchodzą substancje, które Spirulina Platensis uwalnia w chwili zagrożenia drobnoustrojami. To właśnie Spiralin® jest bazą dermokosmetyku Spirularin® HS.

Profilaktyka przeciwwirusowa w gabinetach kosmetycznych przed i po zabiegu PMU

U osób cierpiących na opryszczkę pojawia się zwiększone ryzyko jej nawrotu ze względu na aplikację barwnika na kontur ust. Stąd, gabinety kosmetyczne oferujące taki zabieg proszą klientów o miejscowe lub systemowe profilaktyczne leczenie przeciwwirusowe przed i po zabiegu. Standardowa profilaktyka w gabinetach obejmuje stosowanie leków (w formie maści, żeli, sztyftów, kremów lub tabletek) zawierających substancję przeciwwirusową acyklowir. Preparaty z acyklowirem (np. Hascovir, Zovirax, Herpex, Heviran) można nabyć w aptece zarówno na receptę, jak i bez recepty. Należy pamiętać, że jak każdy lek również i w/w mogą wywoływać działania niepożądane. Przykładowo, mogą to być: nudności, wymioty, bóle głowy, łuszczenie się skóry, suchość skóry czy uczucie miejscowego pieczenia.

Przebieg badania wśród poddających się zabiegowi PMU

W badaniu przetestowano działanie kremu Spirularin® HS u kobiet z nawracającą opryszczką wargową, które przeszły zabieg makijażu permanentnego ust lub planowały kolejny. W badaniu wzięło udział 198 klientek 35 niemieckich gabinetów kosmetycznych. Kobiety podzielono na 3 grupy: 1 grupa stosowała krem z acyklowirem (50 mg/g). Leczenie miejscowe (stosowano 2 x dziennie) rozpoczynano 1 tydzień przed makijażem i kontynuowano do 2 tygodni po zabiegu; 2 grupa zażywała tabletki z acyklowirem (400mg 3 x na dobę lub 200mg 5 x na dobę) lub walacyklowir (1g 2 x na dobę). Tabletki zwykle zażywano od 2 do 3 dni przed makijażem i kontynuowano do 1 tygodnia po zabiegu; 3 grupa aplikowała krem Spirularin® HS ze składnikiem aktywnym Spiralin®. Krem aplikowano 3 dni przed zabiegiem 2 x dziennie zaś po zabiegu według subiektywnych potrzeb.

Wyniki badania

Wśród dostępnych bez recepty kremów do ust, krem Spirularin® HS wykazał znacznie lepsze działanie ochronne niż krem z acyklowirem. Krem Spirularin® HS okazał się skuteczniejszy od kremu oraz tabletek z acyklowirem pod względem częstotliwości występowania po zabiegu strupów na ustach. Co druga pacjentka w grupie stosującej Spirularin® HS pozostała wolna od strupów. W grupie stosującej krem z acyklowirem aż u 88% dotkniętych infekcją rozwinęło się zaskorupienie warg. W grupie zażywającej tabletki u 83% badanych. Prawie 80% kobiet z grupy aplikującej krem Spirularin® HS nie odczuwało po zabiegu suchości ust (wysoki poziom nawilżenia, brak uczucia napięcia i pękania skóry, brak uczucia pieczenia, zniwelowanie i zmiękczenie blizn oraz jędrność ust) w porównaniu do grupy stosującej krem z acyklowirem, gdzie ów odsetek wyniósł tylko 60% a w grupie stosującej tabletki – ponad 60%.

Wnioski

Podsumowując, działanie profilaktyczne kremu Spirularin® HS okazało się lepsze niż kremu z acyklowirem. Ekstrakt pochodzący z mikroalgi gatunku Spirulina Platensis – Spiralin® i zawarty w nim polisacharyd (spirulan wapnia) hamują przyłączanie się HSV-1 do ludzkich keratynocytów. Miejscowe stosowanie kremu Spirularin® HS zawierającego Spiralin® chroni przed opryszczką wargową u osób podatnych na wirusa. To z kolei wskazuje na potencjalne znaczenie kliniczne w profilaktyce zwalczania opryszczki wargowej. Wyniki jednoznacznie wskazały, że krem Spirularin® HS:

  • to najskuteczniejszy na rynku przeciwwirusowy dermokosmetyk o działaniu pielęgnacyjno-ochronnym dostępny bez recepty; 
  • jest 3 razy skuteczniejszy niż krem z acyklowirem; 
  • 4-krotnie zmniejsza ryzyko powstania strupów w trakcie wystąpienia opryszczki; 
  • nie powoduje napięcia skóry, jej pękania oraz uczucia pieczenia w porównaniu do kremów zawierających acyklowir; 
  • zwiększa nawilżenie ust o 43% w porównaniu do kremu z acyklowirem; 
  • widocznie zmiękcza i wygładza blizny będące skutkiem infekcji; 
  • jest bardzo dobrze tolerowany pod względem zapachu oraz zabarwienia; 
  • nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych (np. łuszczenie się skóry, suchość skóry)

 

* Przebieg badania oraz jego szczegółowe wyniki zaprezentowano w publikacji naukowej: Mader J. et al.: Calcium spirulan derived from Spirulina platensis inhibits herpes simplex virus 1 attachment to human keratinocytes and protects against herpes labialis, “Journal of Allergy and Clinical Immunology” 2016, Vol. 137, No.1, s.197-203.

Dołącz do profesjonalistów i sprzedawaj kosmetyki z linii skinicer® i Spirularin® w swoim gabinecie.

Włącz kosmetyki z linii skinicer® i Spirularin® do sprzedaży oraz stosowanych zabiegów i podaruj swoim Klientom najwyższą możliwą jakość. Sprawdź naszą specjalną ofertę dla salonów kosmetycznych.

dołącz
Dołącz do profesjonalistów
Do góry