Polityka prywatności

Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj

Pielęgnacja stopy cukrzycowej (ZSC)

Zespół stopy cukrzycowej (ZSC, DFS – diabetic foot syndrome) jest powikłaniem, które stanowi poważny problem zarówno leczniczy, jak i terapeutyczny. Zwłaszcza wśród osób z wieloletnim przebiegiem cukrzycy, gdzie jest główną przyczyną amputacji. Opcje terapeutyczne okazują się niewystarczające, stąd nacisk na zapobieganie, które przejawia się w edukacji na temat zasad pielęgnacji stóp. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że częstość zachorowań na cukrzycę wzrośnie co najmniej dwukrotnie i osiągnie w 2025 roku 300 mln. Jak widać, pielęgnacja stopy cukrzycowej (ZSC) to aktualny problem. O tym właśnie w dzisiejszym wpisie!

Czym jest stopa cukrzycowa?

Zgodnie z definicją WHO, ZSC charakteryzuje się obecnością infekcji, owrzodzenia lub destrukcji tkanek głębokich stopy w połączeniu z obecnością zaburzeń neurologicznych i chorób naczyń obwodowych w kończynach dolnych o różnym stopniu zaawansowania. Stopa cukrzycowa należy do przewlekłych powikłań skórnych cukrzycy. Występuje zarówno u chorych na cukrzycę typu 1, jak i typu 2. Jest to owrzodzenie (płytkie albo głębokie przerwanie ciągłości skóry) zlokalizowane zwykle na części podeszwowej lub grzbietowej stopy. Najczęściej występuje pod główkami kości śródstopia, na grzbietach palców albo na pięcie. Za główną przyczynę stopy cukrzycowej uważa się neuropatię obwodową. Stopa cukrzycowa jest pozbawiona czucia bólu i temperatury zaś owrzodzeniu może towarzyszyć deformacja stopy.

Stopa cukrzycowa – czynniki ryzyka, przyczyny i objawy

Czynniki ryzyka stopy cukrzycowej można podzielić na cztery grupy, o podłożu: neurogennym, naczyniowym, urazowym i infekcyjnym. Główne czynniki ryzyka stanowią neuropatia obwodowa, palenie papierosów czy upośledzenie krążenia. Największe ryzyko stopy cukrzycowej występuje u osób, u których współistnieje większość przyczyn zespołu stopy cukrzycowej. Można tu wymienić źle wyrównaną cukrzycę, neuropatię, upośledzenie krążenia, otyłość, grzybicę stóp czy czynniki mechaniczne (np. modzele). Do najczęściej spotykanych zmian skórnych zalicza się nawracające zakażenia grzybicze i bakteryjne, nadmierną suchość skóry czy zniekształcenie stóp i paznokci.  Stąd, odpowiednia pielęgnacja skóry, regularna kontrola stanu stóp i właściwa dbałość o stopy pełnią ważną funkcję w profilaktyce rozwoju stopy cukrzycowej.

Pielęgnacja stóp diabetyka

Chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia stopy cukrzycowej, konieczna jest codzienna, regularna obserwacja i pielęgnacja stóp. Uszkodzenie naczyń krwionośnych i włókien nerwowych w przebiegu cukrzycy prowadzi do zaburzeń struktury skóry. Skóra staje się wówczas wysuszona, skłonna do podrażnień, łuszczenia się i pękania. Z tego względu, diabetycy powinni stale pielęgnować swoje ciało. Starannie dobierać kosmetyki. Istotną rolę odgrywa codzienna obserwacja naskórka, ponieważ powstające u diabetyków rany trudno się goją i łatwo ulegają zakażeniom. Ważna jest też regeneracja stóp, gdyż zmniejsza ryzyko rozwoju zespołu stopy cukrzycowej. Dlatego, codzienną pielęgnację warto rozpocząć od dokładnej obserwacji stóp oraz regularnego złuszczania zrogowaciałego naskórka. Warto również pamiętać o kąpielach z dodatkiem odpowiedniej dla diabetyka soli. Ważne jest dokładne osuszanie skóry, również pomiędzy palcami. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji stóp powinny zawierać substancje, które nawilżają i natłuszczają stopy oraz pomagają w złuszczaniu zrogowaciałego naskórka. Dodatkowym atutem kosmetyku będą jego właściwości przeciwbakteryjne. Gdzie zatem zdobyć taki kosmetyk? U nas!

Pielęgnacja stopy cukrzycowej z kosmetyki Spirularin®

Seria Spirularin® jest rezultatem badań i prac dermatologów oraz podologów. Przeznaczona jest do (nie)profesjonalnej pielęgnacji i ochrony stóp oraz paznokci. Kosmetyki dedykowane są skórze problematycznej, wrażliwej oraz suchej, a także specjalistycznej pielęgnacji i ochronie paznokci. W naszej ofercie znajdziesz kosmetyki o różnej pojemności zarówno w postaci pianki (wypróbuj Spirularin® Mousse lub Spirularin® Mousse Plus), żelu (sprawdź Spirularin® Gel, Spirularin® Warming Gel lub Spirularin® Cooling Gel), jak i serum (wypróbuj Spirularin®NS). Dlaczego Spirularin®? Dlatego, że zapewnia skuteczną pielęgnację, ochronę i regenerację mocno spękanej, zrogowaciałej oraz bardzo suchej skóry stóp. Ułatwia gojenie się ran, otarć oraz pęknięć. Dzięki zawartości aktywnego składnika spiralin®, kosmetyki posiadają antybakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości, co jest bardzo istotne w nawracających infekcjach. Nasze produkty pomagają odbudować naturalną barierę ochronną Twojej skóry. Co ważne, ich regularne stosowanie sprzyja również poprawie krążenia. Bardzo ważnym składnikiem kosmetyków jest mocznik, który pozwala podnieść poziom nawilżenia skóry oraz pomaga w jej złuszczaniu a naturalny skład kosmetyków dodatkowo odżywia naskórek.

Podsumowując, pamiętaj jak ważną rolę odgrywa codzienne mycie Twoich stóp. Dokładnie susz stopy, szczególnie pomiędzy palcami i sprawdzaj, czy nie powstają niepokojące zmiany. Na koniec pielęgnacji, nanieś na osuszoną skórę piankę, żel  lub serum Spirularin®. A wszystko po to, by utrzymać Twoje stopy w dobrej kondycji. Pielęgnacja stopy cukrzycowej z nami jest łatwiejsza!

Dołącz do profesjonalistów i sprzedawaj kosmetyki z linii skinicer® i Spirularin® w swoim gabinecie.

Włącz kosmetyki z linii skinicer® i Spirularin® do sprzedaży oraz stosowanych zabiegów i podaruj swoim Klientom najwyższą możliwą jakość. Sprawdź naszą specjalną ofertę dla salonów kosmetycznych.

dołącz
Dołącz do profesjonalistów
Do góry