Skóra trądzikowa posiada cechy skóry łojotokowej lub mieszanej. Niektóre jej okolice stanowią okolice o zwiększonej ilości wydzielania łoju, podczas gdy inne mogą mieć cechy skóry suchej. Dodatkowo, u osób obciążonych atopią, pielęgnacja skóry trądzikowej jest jeszcze trudniejsza. U nich trądzik współistnieje z suchością skóry skłonnej do podrażnień. Dlatego najważniejszą kwestią w pielęgnacji cery trądzikowej jest hamowanie stanów zapalnych i podrażnień. Można to uzyskać dzięki stosowaniu kosmetyków o działaniu: matującym, antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, przeciwświądowym, kojącym, łagodzącym, przeciw przebarwieniom pozapalnym, silnie nawilżającym, złuszczającym. Bardzo ważną kwestią jest także dbanie o prawidłową jakość lipidów w naskórku. Dzięki nim skóra jest odżywiona, zregenerowana i chroniona! Niestety, w przypadku występowania trądziku, lipidów naskórkowych brakuje. Prowadzi to do naruszenia płaszcza hydro-lipidowego. W konsekwencji - do utraty wody z naskórka, przesuszenia skóry i naruszenia funkcji obronnej naskórka przed czynnikami zewnętrznymi, bakteriami, grzybami czy wirusami.
Przyczyny trądziku1
Trądzik jest najczęstszym schorzeniem gruczołów łojowych. O jego wystąpieniu decyduje zazwyczaj: niewłaściwa pielęgnacja skóry, łojotok – wzmożone wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe na powierzchnię skóry, w tzw. okolicach łojotokowych, nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych (rogowacenie mieszkowe) – odpowiada za nie nadmiar keratyny, który blokuje ujścia mieszków włosowych, gromadząc się w wierzchniej warstwie naskórka i gruczołów łojowych, flora bakteryjna – trądzik wywołuje obecność bakterii Propionibacterium acnes, nadkażenie bakteriami paciorkowca, gronkowca, obecność drożdżaków (np. Malassesia furfur) oraz nadmierna aktywność androgenów, nieodpowiednia dieta - brak witamin, niewielka ilość białka i soli mineralnych, nadmierne spożycie tłuszczów, cukrów, ostrych przypraw czy używek. stres.
Rodzaje trądziku
Trądzik pospolity (zwyczajny) - to rodzaj dermatozy, która przyjmuje różne postacie. W zależności od zmian skórnych wyróżnić można następujące typy trądziku pospolitego:
- trądzik zaskórnikowy - charakteryzuje się obecnością zaskórników, bez zmian zapalnych w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych. To jedna z najłagodniejszych odmian trądziku
- trądzik grudkowo-krostkowy – to odmiana trądziku pospolitego, charakteryzująca się grudkami i krostkami (pryszcze)
- trądzik grudkowo-cystowy – zmiany skórne przyjmują postać cyst wypełnionych ropą
Trądzik róźowaty – rodzaj dermatozy, któremu raczej nie towarzyszą zaskórniki. Przeważnie występuje u kobiet a największe nasilenie objawów przypada na okres mięszy 30. a 40. rokiem życia. Powstaje na komponencie naczyniowej, tam gdzie układ naczyń krwionośnych przestaje prawidłowo funkcjonować. Charakteryzują go czerwone plamy, wypryski lub inne zmiany skórne.
Trądzik ropowiczy – charakteryzują go czerwone, ropne zmiany skórne (najczęściej na twarzy, ramionach, klatce piersiowej). Zmiany towarzyszące temu typowi trądziku są zwykle bolesne i mogą pozostawiać trwałe blizny.
Trądzik skupiony – najczęściej występujący u mężczyzn. Charakteryzuje się dużymi, ropnymi, często zlewającymi się między sobą i powodującymi powstawanie blizn krostami. Zmiany są najczęściej widoczne na twarzy, plecach lub pośladkach.
Trądzik bliznowaty – zmiany skórne, które przekształcają się w bliznowce. Zmiany te swoją strukturą przypominają duże blizny, wyraźnie odznaczające się kolorem. Pojawia się na skórze głowy lub szyi.
Pielęgnacja cery trądzikowej
Bardzo ważnym aspektem jest utrzymywanie czystości poprzez jej odpowiedni demakijaż, oczyszczanie z nadmiaru łoju, złuszczonego naskórka i potu, przy użyciu delikatnych preparatów myjących (pH w zakresie 5,0-7,0). Należy unikać nadmiernego przesuszenia skóry, gdyż cera trądzikowa łatwo ulega podrażnieniom i można pogorszyć jej stan. Istotne jest też odpowiednie nawilżanie. Paradoksalnie nadmierne wysuszenie skóry zwiększa poziom wydzielanego łoju i rogowaciejącego naskórka. To w efekcie prowadzi do zatykania ujść gruczołów łojowych. Warto więc korzystać z kosmetyków, które adresowane są do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień, ich struktura jest zbliżona do składu naturalnego ochronnego płaszcza lipidowego skóry. Preparaty nawilżające powinny być pozbawione przede wszystkim emulgatorów, środków drażniących i substancji zapachowych. Takie preparaty znajdują zastosowanie w przypadku nadmiernego wysuszenia spowodowanego leczeniem retinoidami, preparatami zawierającymi rezorcynę lub kwasy AHA/BHA2
Codzienna pielęgnacja z serią skinicer® Repair Care
W codziennej pielęgnacji cery trądzikowej istotne jest używanie kosmetyków, które będą stanowiły podstawę kompleksowej pielęgnacji! Właściwe ich wybranie i stosowanie w odpowiedniej kolejności może przyczynić się do osiągnięcia pożądanego celu. Kluczowym etapem jest oczyszczanie, które pozwala usunąć nadmiar sebum i bakterii. Następnie mikrozłuszczanie, które usuwa nadmiar zrogowaciałego naskórka, reguluje jego powstawanie, przez co minimalizuje możliwość zatkania ujścia gruczołów łojowych. Na koniec - pielęgnacja przywracająca równowagę mikrobiomu skóry. Z kosmetykami serii skinicer® Repair Care cera trądzikowa przestaje stanowić problem! Dowiedz się, dlaczego!
OCZYSZCZANIE I MIKROZŁUSZCZANIE ze skinicer® REPAIR CLEANSER
Żel do mycia i codziennej pielęgnacji skóry na bazie olejków! Doskonały również do demakijażu. Posiada właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i złuszczające. Zawarte w kosmetyku tensydy zapewniają łagodne i gruntowne oczyszczenie skóry trądzikowej, nie naruszając przy tym równowagi hydrolipidowej skóry. Ekstrakt z kory wierzby delikatnie usuwa zewnętrzne, obumarłe warstwy naskórka. Żel posiada niemal identyczny jak skóra odczyn pH, dzięki czemu tonizacja staje się zbędna!
ODŻYWIENIE I NAWILŻENIE ze skinicer® REPAIR CREME
Krem przeznaczony jest dla suchej i mieszanej dojrzałej skóry twarzy. Dzięki zawartości substancji czynnej Spiralin®, posiada właściwości przeciwbakteryjne, zdolności do pobudzania procesu rewitalizacji i regeneracji komórek skórnych oraz do stymulacji produkcji kolagenu przez fibroblasty. Doskonale nawilża i chroni przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi, zwiększając tym samym możliwości obronne skóry trądzikowej. Wysokowartościowe, naturalne olejki zapewniają odpowiedni poziom natłuszczenia skóry. Wyciąg z lukrecji gładkiej zapewnia antyalergiczne działanie i wpływa kojąco na skórę. Ekstrakt z kory wierzby przyspiesza odnowę naskórka.
ODŻYWIENIE I NAWILŻENIE ze skinicer® REPAIR SERUM
Kosmetyk dedykowany skórze zanieczyszczonej, odwodnionej oraz nadmiernie przetłuszczającej się (zwłaszcza u młodych osób, których skóra ma skłonność do nadmiernego wydzielania tłuszczu (tj. sebum). Ten stan często staje się powodem niepożądanych następstw takich jak trądzik! Ze względu na zawartość substancji czynnej Spiralin® oraz naturalnych składników, serum posiada przeciwbakteryjne właściwości skutecznie hamujące rozwój drobnoustrojów, zapobiegając powstawaniu nowych ognisk zapalnych. Zawarte w kosmetyku betainy dbają o optymalne nawilżenie skóry. Serum wspiera proces rewitalizacji i regeneracji komórek skórnych.
REWITALIZACJA I REGENERACJA ze skinicer® REPAIR MASK
Maseczka przeznaczona jest dla wszystkich rodzajów skóry. Obok Spiralin® maseczka zawiera wyciąg z kory wierzby delikatnie usuwający zewnętrzne, obumarłe warstwy naskórka i kojący wszelkie podrażnienia skóry. Działa przeciwzapalnie i ściągająco przyspieszając proces rewitalizacji skóry. Już w chwili nałożenia poprawia mikrokrążenie, intensywnie stymuluje skórę i nadaje jej natychmiastowy blask oraz długotrwały efekt regeneracyjny. Ponadto, przywraca naturalne nawilżenie skóry. Działa kojąco, ujędrniająco, silnie nawilżająco, przeciwzapalnie, przyśpiesza proces rewitalizacji i regeneracji skóry. Stosować 1-2 razy w tygodniu.
Pamiętaj, pielęgnacja skóry trądzikowej powinna być prowadzona w sposób racjonalny, świadomy, zgodnie z zaleceniem dermatologa lub kosmetologa.
- Nowicka D.: Dermatologia, KosMeD, Wrocław 2017, s. 56-57.
- Na podstawie: Oleksyn D., AWF: Trądzik, jego istota, przebieg i leczenie [w:] Contemporary Problems of Improve Living Standards in a Globalized World, WSZiA, Opole 2018, s. 629-636.