Przejdź do treści

Trądzik

Produkty: 7

Strona
z 1

Czym jest trądzik?

Trądzik to jedno ze schorzeń, z którym niezależnie od wieku na co dzień mierzą się cery problematyczne. Skóra trądzikowa posiada cechy skóry łojotokowej lub mieszanej. Niektóre jej okolice, np. czoło, stanowią okolice o zwiększonej ilości wydzielania łoju, podczas gdy policzki lub boczne części twarzy mogą mieć cechy skóry suchej. Dodatkowo, u osób obciążonych atopią, pielęgnacja skóry trądzikowej jest jeszcze trudniejsza. U nich trądzik współistnieje z suchością skóry skłonnej do podrażnień. Dlatego najważniejszą kwestią w pielęgnacji cery trądzikowej jest hamowanie stanów zapalnych i podrażnień. Można to uzyskać dzięki stosowaniu kosmetyków o działaniu:

  • antyoksydacyjnym
  • przeciwzapalnym
  • przeciwświądowym
  • kojącym
  • łagodzącym
  • przeciw przebarwieniom pozapalnym
  • silnie nawilżającym
  • złuszczającym
  • matującym

Bardzo ważną kwestią jest także badanie o prawidłową jakość lipidów w naskórku. Dzięki nim skóra jest odżywiona, zregenerowana i chroniona! Niestety, w przypadku występowania trądziku, lipidów naskórkowych brakuje, co prowadzi do naruszenia płaszcza hydrolipidowego. W konsekwencji – do utraty wody z naskórka, przesuszenia skóry i naruszenia funkcji obronnej naskórka przed czynnikami zewnętrznymi, bakteriami, grzybami, wirusami czy przenikaniem zbyt dużej ilości składników aktywnych mogących ostatecznie doprowadzić nawet do przewlekłej alergii.

Jak powstaje trądzik?

Trądzik rozwija się, gdy dochodzi do nadmiernego wydzielania sebum i zatkania mieszków włosowych martwymi komórkami skóry. Bakterie, takie jak Cutibacterium acnes, mogą powodować zapalenie tych obszarów. Choć dodajmy, że istnieje wiele rodzajów bakterii odpowiedzialnych za powstanie stanu zapalnego.

Najczęstsze przyczyny trądziku

Trądzik jest najczęstszym schorzeniem gruczołów łojowych. O jego wystąpieniu decyduje zazwyczaj:

  • łojotok – wzmożone wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe na powierzchnię skóry, w tzw. okolicach łojotokowych: owłosiona skóra głowy, czoło, nos, fałdy nosowo-policzkowe, okolice między łopatkami, mostkiem czy za uszami
  • nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych (rogowacenie mieszkowe) – odpowiada za nie nadmiar keratyny, który blokuje ujścia mieszków włosowych, gromadząc się w wierzchniej warstwie naskórka i gruczołów łojowych. Pod wpływem powietrza keratyna utlenia się, tworząc zmiany zaskórnikopodobne
  • flora bakteryjna – trądzik wywołuje obecność bakterii Propionibacterium acnes, zakażenie bakteriami paciorkowca, gronkowca, obecność drożdżaków (np. Malassesia furfur) oraz nadmierna aktywność androgenów
  • nieodpowiednia dieta – brak witamin, niewielka ilość białka i soli mineralnych, nadmierne spożycie tłuszczów, cukrów, ostrych przypraw czy używek
  • stres
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Rodzaje trądziku – jak rozpoznać rodzaj trądziku?

Trądzik pospolity

Obecność zaskórników otwartych i zamkniętych. Już sama nazwa sugeruje, że to najczęstsza postać trądziku. Zawsze towarzyszy jej infekcja bakteryjna.

Trądzik pospolity (zwyczajny) – to rodzaj dermatozy, która przyjmuje różne postacie. W zależności od zmian skórnych wyróżnić można następujące typy trądziku pospolitego:

  • Trądzik zaskórniakowy – charakteryzuje się obecnością zaskórników, bez zmian zapalnych w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych. To jedna z najłagodniejszych odmian trądziku
  • Trądzik grudkowo-krostkowy – to odmiana trądziku pospolitego, charakteryzująca się grudkami i krostkami (pryszcze)
  • Trądzik grudkowo-cystowy – zmiany skórne przyjmują postać cyst wypełnionych ropą

Trądzik różowaty

Przewlekła choroba skóry objawiająca się zaczerwienieniem, grudkami i krostami, głównie na twarzy. Nie jest związana z nadmiarem sebum.

Trądzik różowaty – to taki rodzaj dermatozy, któremu raczej nie towarzyszą zaskórniki. Powstaje na komponencie naczyniowej, tam, gdzie układ naczyń krwionośnych przestaje prawidłowo funkcjonować. Charakteryzują go czerwone plamy, wypryski lub inne zmiany skórne.

Trądzik ropowiczy

Ciężka postać trądziku z dużymi, bolesnymi torbielami wypełnionymi ropą, która często pozostawia blizny.

Trądzik ropowiczy – charakteryzują go czerwone, ropne zmiany skórne (najczęściej na twarzy, ramionach, klatce piersiowej). Zmiany towarzyszące temu typowi trądziku są zwykle bolesne i mogą pozostawiać trwałe blizny.

Trądzik skupiony

Trądzik charakteryzujący się dużymi, połączonymi zmianami ropnymi, które tworzą nacieki i są trudne do leczenia.

Trądzik skupiony – najczęściej występujący u mężczyzn. Charakteryzuje się dużymi, ropnymi, często zlewającymi się między sobą i powodującymi powstawanie blizn krostami. Zmiany są najczęściej widoczne na twarzy, plecach lub pośladkach.

Trądzik bliznowaty

Odmiana trądziku pozostawiająca trwałe blizny. Może być wynikiem ciężkiego stanu zapalnego lub niewłaściwego leczenia.

Trądzik bliznowaty – zmiany skórne, które przekształcają się w bliznowce. Zmiany te swoją strukturą przypominają duże blizny, wyraźnie odznaczające się kolorem. Przyczyną ich powstawania mogą być podrażnienia skóry po np. goleniu. Pojawia się na skórze głowy lub szyi.

Trądzik grzybiczy

Trądzik wywołany przez drożdżaki z rodzaju Malassezia. Objawia się drobnymi, swędzącymi grudkami na plecach i klatce piersiowej.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Bardzo ważnym aspektem jest utrzymywanie czystości poprzez jej odpowiedni demakijaż, oczyszczanie z nadmiaru łoju, złuszczonego naskórka i potu, przy użyciu bardzo delikatnych preparatów myjących. Czyli o niskim pH w zakresie 5,0-7,0. Warto więc zrezygnować ze stosowania mydeł zasadowych czy toników zawierających alkohol.

Należy unikać nadmiernego przesuszenia skóry, gdyż cera trądzikowa łatwo ulega podrażnieniom i można pogorszyć jej stan. Istotne jest też odpowiednie nawilżanie. Paradoksalnie nadmierne wysuszenie skóry zwiększa poziom wydzielanego łoju i rogowaciejącego naskórka. To w efekcie prowadzi do zatykania ujść gruczołów łojowych. Warto więc korzystać z kosmetyków, które adresowane są do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień, ich struktura jest zbliżona do składu naturalnego ochronnego płaszcza lipidowego skóry.

Preparaty nawilżające powinny być pozbawione przede wszystkim emulgatorów, środków drażniących i substancji zapachowych. Takie preparaty znajdują zastosowanie w przypadku nadmiernego wysuszenia spowodowanego leczeniem retinoidami, preparatami zawierającymi rezorcynę lub kwasy AHA/BHA.

Jak dobrać odpowiednią pielęgnację?

Dobierz kosmetyki do swojego rodzaju cery i objawów trądziku. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem.

Jakie kosmetyki warto używać na trądzik?

  • Żele oczyszczające z kwasem salicylowym.
  • Toniki z kwasem glikolowym.
  • Kremy z retinoidami lub niacynamidem.
  • Punktowe preparaty z nadtlenkiem benzoilu.

Czy można zwalczyć trądzik za pomocą kosmetyków?

Kosmetyki mogą skutecznie złagodzić trądzik i wspierać leczenie, ale cięższe formy wymagają terapii dermatologicznej.

Dlaczego warto wybrać zestawy dla skóry trądzikowej?

Zestawy dają Ci możliwość stosowania kosmetyków, które wzajemnie wspierają swoje działanie. Skumulowane oddziaływanie na Twą skórę może przynieść efekty po prostu szybciej.

Oto przykłady: dlaczego wybieramy te kosmetyki, które znajdują się w naszej ofercie. To proste: poniewaz zebraliśmy mnóstwo naszych dozwoadczeń i opinii profesjonalistów!

Jakie czynniki nasilają trądzik?

  • Dieta bogata w cukry i tłuszcze trans.
  • Stres.
  • Hormonalne zmiany w organizmie.
  • Używanie ciężkich kosmetyków lub niedokładne oczyszczanie skóry.

Czego unikać przy trądziku?

  • Drażniących peelingów mechanicznych.
  • Wyciskania wyprysków.
  • Kosmetyków z alkoholem i olejami komedogennymi.

Co szczególnie szkodzi cerze trądzikowej?

  • Niezdrowa dieta.
  • Nadmierne opalanie się lub solarium.
  • Niewłaściwe kosmetyki.

Skuteczne sposoby na przebarwienia po trądziku

  • Stosowanie serum z witaminą C.
  • Kremy z kwasami AHA i BHA.
  • Zabiegi dermatologiczne, takie jak peeling chemiczny lub laseroterapia.

Czy można zapobiec powstawaniu przebarwień?

Tak, regularne stosowanie filtrów UV i odpowiednia pielęgnacja zapobiegają przebarwieniom.

Kiedy należy udać się do specjalisty?

Jeśli trądzik jest ciężki, nie reaguje na leczenie domowe lub pozostawia blizny.

Trądzik – najczęściej zadawane pytania

Czy trądzik zniknie sam?

Łagodny trądzik często ustępuje sam, ale cięższe przypadki wymagają leczenia lub łagodniejszych terapii czyli bez uciekania się do zażywania leków lub sterydów.

Co łagodzi trądzik?

Preparaty z niacynamidem, aloesem i cynkiem.

Jakich witamin brakuje przy trądziku?

Cynku, witaminy A, D i E.

Czy można wyleczyć trądzik domowymi sposobami?

Domowe sposoby mogą pomóc, ale nie zastąpią profesjonalnego leczenia w przypadku cięższych zmian.

Bądź z nami na bieżąco

Wpisz swój adres e-mail, zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o rabatach, promocjach okazjonalnych, nowościach produktowych, planach domowej pielęgnacji, szkoleniach i webinarach!