Kurzajka
Produkty: 7
Czym jest brodawka wirusowa?
Brodawka wirusowa zwana potocznie kurzajką to niewielka narośl na skórze wywołana infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (Human Papilloma Virus). Pojawia się zazwyczaj „bez uprzedzenia”. Zdarza się również, że w podobny sposób znika. Lecz stwierdzenie, kiedy i jak szybko nastąpi jest niemożliwe. Bywa, że brodawka utrzymuje się przez miesiące a nawet lata. Niestety jest to bardzo uporczywa dolegliwość, która absolutnie niesłusznie kojarzona jest z brakiem higieny i niechlujstwem. Szacuje się, że na kurzajki cierpi, cierpiało lub będzie cierpieć około 65% populacji!
Wirus HPV
Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony w środowisku; znanych jest około 200 jego typów. Jest bardzo zaraźliwy. Wystarczy uścisk na powitanie z osobą zarażoną i szansa na infekcję jest spora. Infekcja wirusem HPV nie oznacza jego obecności w naszym organizmie do końca życia. Jeśli brodawki wirusowe po ich emisji nie powtórzyły się przez 4-5 lat, można przyjąć, że wirus nie jest już obecny w naszym organizmie. Inaczej ma się sprawa z wirusem Herpes Simplex powodującym opryszczkę. Również wilgotne, często uczęszczane środowisko stanowi potencjalne źródło zakażenia wirusem. To baseny lub sauny. Grupą, która jest szczególnie narażona na infekcje brodawczakiem są dzieci. Po pierwsze; na zmniejszenie poziomu odporności dzieci i nastolatków wpływa ich wysoki poziom stresu. Po drugie; właśnie młodzież jest częstym bywalcem basenów. Ale to akurat bardzo dobrze! Nie wylewajmy dziecka z kąpielą!
Rodzaje kurzajek
Najbardziej rozpowszechnione rodzaje kurzajek to:
- Kurzajki płaskie, które są lekko wypukłe, o gładkiej powierzchni
- Kurzajki zwykłe o kolorycie skóry i średnicy kilu milimetrów. Pojawiają się również pod paznokciami.
- Kurzajki mozaikowe to zgrupowane płaskich i drobnych zmian na większej powierzchni
- Kurzajki przejściowe posiadające cechy brodawek zwykłych i płaskich
Brodawki wirusowe najczęściej pojawiają się:
- Na stopach
- Na dłoniach
- Brodawki podeszwowe, szczególnie uciążliwe, gdyż sprawiają dotkliwy ból
Kurzajki można się pozbyć na wiele sposobów. Po pierwsze to metody inwazyjne takie jak laser, łyżeczkowanie, elektrokoagulacja, krioterapia czy terapia kwasem. Wszystkie te metody mają jeden wspólny mianownik: mogą być bolesne i pozostawiają niewielkie blizny. Szczególnie w przypadku dzieci są to metody, których chciałoby się uniknąć. Ekstremalnie bolesnym przypadkiem są kurzajki na stopie u dziecka (podeszwa!). Przecież najwięcej receptorów czucia mamy zlokalizowanych na stopie! Czy mamy do dyspozycji sposób na bezbolesne pozbycie się problemu? Tak, to: Spirularin®VS (od Verruca Simplex). Nazwa kosmetyku pochodzi od łacińskiej nazwy brodawki zwykłej.